26. oktober 2025 - 01. november 2025

Humor og livsglæde // FÅ PLADSER TILBAGE

Hjem / Ugekursus / Humor og livsglæde // FÅ PLADSER TILBAGE

Velkommen til en uge, hvor smilet, humoren og livsglæden er det gennemgående tema.

Humoristiske foredrag, muntre fortællinger og musik, der gør dig glad sætter rammen for denne højskoleuge i humorens og livsglædens tegn. Hvorfor er humoren så vigtig? Den bløder op, afvæbner og giver ny energi. Trænger du til smil og livsglæde, eller er du bare glad for muntre foredrag og forløsende latter, så er ‘Humor og livsglæde’ et kursus for dig.

Ud over foredrag, fortællinger og musik på højskolen, byder ugen også på en udflugt til et interessant sted i landsdelen. Desuden får du naturligvis også alt det, der hører et ugekursus til af fællessang og fællesskab.

Kursusledere

Lillian Hjorth-Westh

Kristian la Cour

Jeg er uddannet musikpædagog og oboist og har været på Askov siden 1986. Du møder mig som kursusleder og ved flygelet, hvor jeg spiller hver gang der skal synges. Musikken følger mig også, når jeg har fri: Jeg komponerer sange og salmer og optræder som visesanger. Oboen har til gengæld fået fri på ubestemt tid. Den ligger i mit klædeskab og har gjort det i mange år. Jeg deler i øvrigt klædeskab (og hus) med min kone Elisabeth. Sammen nyder vi den landlige idyl – og nyder mindst lige så meget, når børn og børnebørn kommer hjem og sætter lidt mere liv i huset.

kc@askov-hojskole.dk

Tilmelding

Humor og livsglæde // FÅ PLADSER TILBAGE

Startdato26. oktober 2025

Slutdato01. november 2025

Pris fra5.700

Tilmeld dig kurset → Hent program ↓

Måske kunne du også være interesseret i: