Litteratur

På Litteratur bliver du bedre til at læse og skrive

Hjem / Litteratur

Linjefaget Litteratur er for dig, der elsker at læse – og gerne vil have mere ud af at læse litteratur Måske overvejer du en litteraturuddannelse eller vil gerne være forfatter selv. Sammen tager vi på eventyr i sproget og læser og skriver.

På Litteratur bliver du skarp til at læse tekster og forstå dem, og derved får du også skærpet din sproglige sans, når du selv skriver tekster. Hvis du gerne vil tage en litteraturuddannelse, kan du få en forsmag ved at tage linjefaget Litteratur, men for os er det vigtigste glæden ved at tage på eventyr i sproget.

Typisk har vi både elever, der satser på en litteraturuddannelse som at læse dansk eller litteraturvidenskab, og elever, der bare godt kan lide at læse og blive bedre til at forstå litterære tekster . Nogle drømmer også om selv at blive forfattere.

HVORFOR ER VI EN HØJSKOLE MED LITTERATUR?

Når vi i Askov er en højskole med litteratur, er det fordi, vi tror på, at litteraturen er med til at udvikle os som mennesker. Du lærer både dig selv og verden omkring dig bedre at kende, når du læser meget og får redskaber til at åbne en tekst. Med litteraturen som følgesvend gennem livet, er du aldrig alene, for i litteraturen kan vi altid finde personer, vi kan spejle os selv og verden i.

Askov har altid været en højskole med litteratur. Nogle af dem, der siden blev store forfattere, har været elever på skolen, blandt andre Jeppe Aakjær (han var elev i 1887-88) og Martin Andersen Nexø (1891-93). Forfattere som Tage Skou-Hansen og Ole Wivel har været lærere på skolen.

Find det ophold der passer dig bedst

Se hvilke tidspunkter vi kan tilbyde dig et højskoleophold indenfor litteratur

Se kommende højskoleophold →

Kunne du tænke dig en rundvisning?

Få en rundvisning og få en snak med vores undervisere og mød andre elever på skolen.

Book en rundvisning →

LÆR AT SKRIVE – VED AT BLIVE BEDRE TIL AT LÆSE

På Askov Højskole er Litteratur lige dele fordybelse og praktik: Det handler både om at læse og skrive, og du kommer til at gøre begge dele, mens du er på højskole.
Litteratur er et linjefag, hvor du lærer at forholde dig til både dine egne og andres tekster på en konstruktiv måde.

Gennem samtale, værklæsning, konstruktiv kritik og skriveøvelser får du mulighed for at fordybe dig i og forholde dig kritisk til dine egne såvel som andres tekster. Det udvikler dine sproglige kundskaber og intuition. Du bliver bedre til at læse, og det er sådan, man bliver bedre til at skrive.

Der er ingen krav til dine sproglige evner for at gå på Askov Højskoles Litteratur, ud over at du skal kunne orientere dig og skrive på dansk og have interesse for at læse og skrive selv. Du skal også have lyst til at tale om tekster og blive god til at forholde dig til tekst.

Hvis du drømmer om optagelse på en forfatterskole, er skrivelinjen ‘Litteratur’ på Askov Højskole et godt fundament.

VI TAGER UD FOR AT HENTE INSPIRATION

I løbet af semesteret tager vi på ekskursioner for at skrive eller få inspiration. Turene kan fx gå til Fanø, Trapholt Kunstmuseum i Kolding eller Skibelund Krat lige uden for døren. På linjefagsdagene tager vi til København for at møde forfattere og tage til oplæsninger.

Der er ingen krav til dine sproglige evner, udover at du skal kunne orientere dig og skrive på dansk og have interesse for at læse og skrive selv.

Tilmelding

Prisen er inkl. højskoletur. Der er ikke højskoletur på 12 ugers ophold.
Når du tilmelder dig, betaler du tilmeldingsgebyr på 500 kr. og depositum på 1.500 kr. i alt 2.000 kr.

KIG FORBI: SE SKOLEN OG HØR OM LINJEFAGET

Hvis du er i tvivl om, hvorvidt linjefaget Litteratur er noget for dig, så ring og snak med Jens eller skriv til ham. Du kan ringe på 7696 1800 eller skrive til info@askov-hojskole.dk. Du kan også booke en rundvisning her.

“Livet skal ikke kun gøres op i penge, men også i oplevelser.”

Elias von Staffeldt

Elias von Staffeldt, journaliststuderende

“Der har været tid og rum til bare at være. Tid til at lære og turde dvæle ved det enkle.”

Nanna Jørgensen

Elev, årgang 2021

“Jeg kan med sikkerhed sige, at jeg har taget den rigtige beslutning for mig selv.”

Thomas Appel

Elev, forår 2020 og efterår 2020

“Jeg kommer nok mest til at huske de små stunder og øjeblikke. Og så undervisningens frirum til at udforske, eksperimentere og fordybe sig”.

Jacob Michelsen

E22 – litteratur

“Alle lærere har været vidt forskellige, men de har alle sammen fået os elever til at føle os trygge, hørt og set”.

Mathilde Gravenslund Bern

F22 – film

“Askov højskole var det sted, hvor jeg fik en meget bedre forståelse af mig selv”.

Christian Kjærgaard Ibsen

F22 – game design

“Det var bare dejligt at kunne begive sig ind i fællesskabet med det samme, fordi rammerne var så gode for det”.

Benedicte Christensen

F22 – journalistik

Jens Kæmpe

Jens er uddannet fra Forfatterskolen og har siden udgivet flere digtsamlinger. Han har en stor passion for digte, som han dagligt brænder igennem med. Og så kommer han fra Samsø, hvor han selv voksede op på en højskole. Jens bruger det meste af sin fritid på at gå meget lange ture. Han elsker at lave mad til sine venner, snakke om litteratur og være vågen om natten.

jk@askov-hojskole.dk +45 29 92 91 87

Søren Østerlund Christensen

Søren er kandidat i litteraturvidenskab og har i mange år undervist i litteratur og skrivning. Han har erfaring som redaktør for det skandinaviske tidsskrift Vagant, der både omfatter litteratur, musik, film og samfundskritik.
Hans hjertebarn er poesien, men inddrager gerne alt fra filosofi, billedkunst, musik til teologi i sin undervisning. I det hele taget ønsker han at anlægge et bredt og historisk perspektiv, men aldrig miste sansen for det nære og samtidige.
I Sørens øjne er den litterære samtale lige så vigtig som litteraturen selv. Den ene fandtes ikke uden den anden.

sc@askov-hojskole.dk

Spørgsmål og svar

Bor man sammen med en roomie på højskolen?

Du vælger selv, om du vil bo alene eller sammen med en roomie. De fleste elever bor sammen to og to på højskolen, og for mange af vores elever er det en del af oplevelsen ved at gå på højskole, at de prøver at bo sammen med en roomie.

Hvad koster det at gå på højskole?

Det koster en fast pris per uge at gå på højskole. Hvis du vil vide, hvad dit højskoleophold kommer til at koste, kan du derfor gange ugeprisen med det antal uger, du vælger. Om det er 12, 14, 16, 18 eller 24 uger. Se prisen per uge.

Hvilke fag har jeg ud over linjefag?

Ud over dit linjefag kan du på Askov Højskole vælge imellem flere valgfag. Nogle ledes af højskolens lærere, andre af eksterne timelærere. Derudover er der fællesfag som er obligatoriske for alle elever.

Læs mere om højskolen:

Det har været det bedste i mit liv

Egentlig havde jeg ikke selv tænkt på at tage på højskole, men en veninde opfordrede mig til det.

I starten var det ret overvældende, og de første to uger ville jeg hjem. Jeg følte mig usikker og overstimuleret. Mine veninder overtalte mig til at give det en chance, og det gjorde jeg. Heldigvis. For at være på højskole har været det bedste i mit liv.

Hvis du overvejer at tage på højskole, så gør det. Spring ud i det. Du får så meget ud af det både fagligt, socialt og personligt. Giv det en chance, det er bedre, end du tror.

Jeg valgte Askov Højskole, fordi jeg gerne ville have journalistik som linjefag, og fordi der er så mange kreative valgfag. Det elsker jeg at fordybe mig i. Alle lærerne er virkelig engagerede – man kan mærke, de brænder for det, de laver.

Hver gang, vi har lavet et journalistisk projekt, fik jeg et adrenalinkick, når jeg var på research og fandt ud af, at min hypotese holdt stik. Jeg er virkelig vild med at formidle og er i gang med at uddanne mig til journalist på Syddanske Universitet.

Camilla Tonnesen, F21, Journalistik

Fællesskabet er der hele tiden

Da jeg kom, var jeg spændt på at møde de andre, men alle var bare søde og imødekommende. Man kunne bare være sig selv og give den gas.

Der sker noget hele tiden. Man kan godt være på værelset for sig selv og slappe af, men du kan også hele tiden være en del af fællesskabet, for der sker noget hele tiden. Og jo mere, du involverer dig, jo mere får du ud af opholdet.

Jeg valgte Askov, fordi der var en litteraturlinje, og det var som om, undervisningen var designet til mig. Det har været så fedt, og jeg føler virkelig, jeg er vokset på bare tre måneder. Undervisningen bliver tilpasset til os, og jeg har bare rykket mig så meget. Det har givet mig mod på at søge ind på Forfatterskolen.

Jeg har fået nye venskaber og har aftalt at flytte sammen med en rigtig god ven fra højskolen.

Noah Steffensen, F21, Litteratur

Her er plads til at vi er forskellige

Her er et helt fantastisk fællesskab, hvor der er plads til at være forskellige. Jeg synes, jeg har oplevet sådan en stor tolerance og åbenhed fra alle. Her er det ok at nørde med et fag, og det er så fedt, at det er vidt forskellige mennesker, der kommer her. Det tror jeg faktisk er ret specielt for Askov.

Jeg synes, det har en værdi, at vi er en bred vifte af typer, og selv på vores linje er vi vidt forskellige. Det har været virkelig godt at være i. Da jeg var på efterskole, var vi meget mere samme type, og selvfølgelig er vi blevet mere modne og ældre, men for mig har det i hvert fald haft stor betydning med den diversitet, der er her.

Inden jeg kom her, var jeg meget politisk aktiv og bevidst om mine holdninger og værdier, og her har jeg så oplevet, at jeg sagtens kan være sammen med folk, som mener noget helt andet, uden at vi behøver have de store diskussioner. Jeg har også opdaget, at man jo mange gange faktisk godt kan mødes på midten.

Selvfølgelig kan det godt være hårdt både at bo sammen med nye mennesker og samtidig lære så meget nyt, men det er alligevel fedt, og jeg tror da også, at mit sociale behov er steget, mens jeg har været her.

Det har også været fint at blive bekræftet i, at der ikke kun er én vej at gå, når det gælder uddannelse og karriere. Jeg har haft linjefaget Journalistik, og her er jeg blevet klædt på både fagligt og socialt.

Sarah Vestergaard Nielsen, F22, Journalistik