Tag på Askov Højskole
Bliv inspireret, oplev fællesskabet og få venner for livet
Tag et højskoleophold på
Askov Højskole
Et højskoleophold på Askov Højskole er en oplevelse for livet. Her åbnes døren til nye fællesskaber, personlig udvikling og en unik mulighed for at fylde hverdagen med fag, som passer til lige præcis dig og din interesser.
Uanset om du drømmer om at udvikle dig kreativt, styrke dine faglige evner eller finde nye retninger i livet, giver et højskoleophold på Askov plads og tid til det og dig. Hverdagen foregår i Askov i Jylland, men vi er også en højskole med rejser, derfor rejser vi hvert semester til en spændende destination.
Kommende optag
- 24 ugers højskoleophold
- Kost og logi
- Rejse til Færøerne
- 14 ugers højskoleophold
- Kost og logi
- 16 ugers højskoleophold
- Kost og logi
- Rejse til Færøerne
- 4 ugers prøveforberedende forløb
- Kost og logi
- 18 ugers højskoleophold
- Kost og logi
- Rejse til Dresden
- 14 ugers højskoleophold
- Kost og logi
- Rejse til Dresden
- 24 ugers højskoleophold
- Kost og logi
- Rejse til Færøerne
- 14 ugers højskoleophold
- Kost og logi
- 16 ugers højskoleophold
- Kost og logi
- Rejse til Færøerne
- 18 ugers højskoleophold
- Kost og logi
- Rejse til Dresden
- 14 ugers højskoleophold
- Kost og logi
- Rejse til Dresden
Hverdagen
På Askov Højskole handler det om fællesskabet og alle de oplevelser, vi skal dele. Alle hverdage starter med fælles morgensamling med sang og input, inden vi fordeler os på linjefag eller valgfag. Linjefag har du under hele dit ophold, mens du skifter valgfag 2-3 gange. Skemaet er en blanding af linjefag, fællesfag, valgfag, højskoleaftener, husgrupper og praktiske opgaver – her blandes eleverne på kryds og tværs og i nye konstellationer hele tiden, så du bliver hurtigt en del af fællesskabet. Når der er skemafri, er der tid til at hænge ud i opholdsstuerne, være kreativ i værkstederne, træne, planlægge og tage på udflugter eller bare slappe af. I weekenden står den ofte på fester i festhuset Fengers med musik, dans og og ikke mindst sjove temaer.




Tilmelding og priser
Navn | Startdato | Varighed | Pris pr. uge | Tilmelding |
---|---|---|---|---|
Langt forårsophold 2026 | 07-01-2026 | 24 uger | 1.950 | Tilmeld dig |
Mellemlangt forårsophold 2026 | 01-03-2026 | 16 uger | 2.100 | Tilmeld dig |
Prøveforberedende kursus i journalistik – forår 2026 | 01-03-2026 | 4 uger | 2.500 | Tilmeld dig |
Kort forårsophold 2026 | 07-01-2026 | 14 uger | 2.100 | Tilmeld dig |
Langt efterårsophold 2026 | 12-08-2026 | 18 uger | 2.000 | Tilmeld dig |
Kort efterårsophold 2026 | 09-09-2026 | 14 uger | 2.175 | Tilmeld dig |
Q&A
Er Askov en højskole med rejser?
Ja, vi rejser både i foråret og efteråret – og rejserne er altid inkluderet i prisen. Lige pt. rejser vi til Dresden/Berlin i efteråret og Færøerne i foråret.
Hvad hvis jeg vil skifte linjefag undervejs?
Nogle linjefag er nemmere at skifte til undervejs end andre, men hvis du kan mærke, at du er landet på det forkerte linjefag, så finder vi selvfølgelig en løsning på det. 🙂
Må jeg få besøg?
Ja, du må gerne have besøg af venner og familie. Det koster lidt, hvis de skal spise med, men de er altid mere end velkomne. Én gang pr. semester holder vi også en familie-/vennedag, hvor vi selvfølgelig håber at se så mange som muligt. 😉
Kan kosten tilpasses til mig?
Hvis du har allergi tilpasser vores køkken altid kosten til dig – det er dog meget vigtigt, at du informerer om dine allergier, inden du starter på et højskoleophold. Der er altid vegetariske eller veganske alternativer til hovedmåltiderne, men det er igen meget vigtigt, at du har informeret køkkenpersonalet herom.
I det daglige serverer køkkenet en sund og varieret kost med udgangspunkt i sundhedsstyrelsens anbefalinger. Vi har Det Økologiske Spisemærke i bronze og prioriterer økologi i det daglige. Der er altid lidt forskelligt at vælge i mellem, så hvis din kræsenhed er en udfordring, så tror vi på, at vi også rammer noget, som er spiseligt for dig. 😉
Får jeg en roomie?
Når du tilmelder dig dit højskoleophold, vælger du selv, om du vil have enkelt- eller dobbeltværelse. Vi vil altid anbefale at vælge dobbeltværelse, da det at have en roomie, for mange er en del af højskoleoplevelsen. Vi ved dog også, at der findes mange årsager til, at man har behov for enkeltværelse – og derfor lader vi det være op til dig.
Hvad koster det at gå på højskole?
Der er en fast ugepris på alle vores højskoleophold. Prisen er inklusiv alt, der foregår i hverdagene. Dvs. kost, logi, rejser, ekskursioner, højskoleaftener og materialer. Hvis du vil vide, hvad dit højskoleophold kommer til at koste, kan du gange ugeprisen med det antal uger, du vælger.
Vi mener i udgangspunktet ikke, at økonomi skal spænde ben for et højskoleophold. Derfor har vi en række økonomiske håndsrækninger, som vi kan gøre brug af, hvis det er det rigtige for dig. Du kan se dine muligheder her.
Kontakt os
Kunne du tænke dig en rundvisning?
Kom og besøg os på Askov – vi betaler transporten. Du bliver vist rundt af underviseren på linjefaget, møder nogle af vores nuværende elever. og mærker Askov-følelsen helt nede i maven. Du kommer også til at se, hvor du kan bo og få en fornemmelse af, hvad højskolelivet er.
Book en rundvisning →Kontakt Pernille og bliv klogere på dine muligheder
Vores højskolesekretær Pernille er altid klar til at høre fra dig. Pernille lytter gerne til både tanker og tvivl omkring det at starte på højskole – og hvilken højskole, du så skal vælge. Ring eller SMS til Pernille på 61200890, så vil hun gøre sit bedste for at hjælpe dig på vej.
Eller brug kontaktformularen her →